NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den endişelendiren Rusya-Ukrayna açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarının akabinde birçok Ukraynalı meskenlerini terk edip komşu ülkelere kaçmak zorunda bırakıldı. Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı bilgilere nazaran; Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizi yaşanıyor.

Ülkelerini terk eden Ukraynalılar en çok Polonya, Romanya ve Macaristan üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerini tercih etti.

Rusya ile Ukrayna ortasında 24 Şubat’tan beri devam eden savaş hakkında Alman medyasına değerli açıklamalarda bulunan NATO Genel Sektereri Jens Stoltenberg, Ukrayna ordusuna yapılan son teknoloji silah tedarikinin bilhassa Donbass bölgesini Rus denetiminden kurtarmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

‘SAVAŞ YILLARCA SÜREBİLİR’

Stoltenberg, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile yalnızca askeri takviye için değil, artan güç ve besin fiyatları nedeniyle de Ukrayna’ya takviye vermeliyiz” tabirlerini kullandı.

YARDIM PAKETİ GÖRÜŞÜLECEK

Stoltenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ay sonunda İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nde, Ukrayna için bir yardım paketi üzerinde muahedeye varılmasının beklendiğini söylemişti.