NVIDIA GeForce RTX 4090 ne kadar güç harcayacak?

Bu yılın sonuna doğru satışa çıkacak olan bir sonraki nesil NVIDIA GeForce RTX 4090 ekran kartları için söylentiler çoktan başladı bile. Son sızan raporlarda ortaya çıkan güç tüketimi, elektrik faturalarının zirve yaptığı şu günlerde, iyice can yakacak gibi görünüyor.

NVIDIA GeForce RTX 4090 ne kadar güç harcayacak?

GPU’lar ile ilgili sızıntıları ve yeni çıkan/çıkacak ürünler hakkındaki yorumları ile ünlü Moore’s Law Is Dead isimli Youtube kanalında yayınlanan videoda 400W’ın yeni nesil ekran kartlarında beklenecek seviye olduğunu belirtti. Ayrıca NVIDIA tarafından belirtilen, güç tüketiminin artırılacağına dair bilgiler de bunu destekliyor. Üst seviye ürünlerde ise güç tüketiminin daha da artacağını ön gören kanal, NVIDIA GeForce RTX 4090 ve NVIDIA GeForce RTX 4080’in en azından 500W ile 600W arasında bir harcama yapacağını ön görüyor.

NVIDIA GeForce RTX 4090 ne kadar güç harcayacak?

Ayrıca “AD102 GPU’nun hem GeForce RTX 4090 hem de GeForce RTX 4080 grafik kartlarına güç vermesini beklemeliyiz, RTX 4090 muhtemelen 32Gbps bant genişliğinde sunulacak yeni nesil GDDR7 bellekle birlikte sunuluyor. 384 bitlik bir bellek veriyolu görmeli ve RTX 3090 üzerinden rasterleştirme ve ışın izleme performansını iki katına çıkarmalıyız.” sözleri ile de bu güç artışının ne boyutlara kadar gelebileceğini gösteriyor.

Elbette güç tüketimi artışı, GPU’nun da daha iyi bir performans vereceği anlamına gelmiyor. Ancak mimaride yapılan geliştirmeler, oldukça güçlü, yeni nesil ekran kartlarını da bize sunacak gibi görünüyor.