Pakistan’da Peygamberimize hakaret protesto edildi

Hintli politiğin dün İslam dinine ve Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e hakaret etmesinin akabinde Pakistan’ın Karaçi kentinde Jamiat Ulema Islam-Fazal (JUI-F) partisinin destekçileri sokağa inerek Hindistan’ı protesto etti. Göstericiler, ellerinde pankartlarla ve Hindistan zıddı sloganlar attı.

Hindistan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırıldı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hindistan Maslahatgüzarı’nın Bakanlığa çağırıldığı ve kelam konusu hareketin kınandığı belirtildi. Açıklamada, “Kendisine bu kelamların mutlaka kabul edilemez olduğu ve yalnızca Pakistan halkının değil, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların hislerini derinden incittiği söylendi” denildi.
Açıklamada ayrıyeten, Hindistan Maslahatgüzarı’na Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki Halk Partisi’nin (BJP) kelam konusu siyasilere karşı aldığı gecikmiş ve yersiz disiplin cezalarını esefle karşıladığını ve bu aksiyonların Müslümanların çektiği acıyı dindiremeyeceğinin iletildiği aktarıldı.

BJP Sözcüsü Nupur Sharma, katıldığı bir televizyon programında İslam dinine, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselama ve eşi Hz. Ayşe’ye yönelik hakaret içeren tabirler kullanmış, BJP, dini pahaları aşağıladığı gerekçesiyle dün Sharma’yı vazifeden ihraç etmişti.