Reuters’tan dikkat çeken ‘Erdoğan ve seçim’ tahlili: ‘Seçimler için kampanya stratejisinin bir planını gösteriyor’

Reuters haber ajansı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diplomasi adımlarıyla ilgili çarpıcı bir haber yayımladı.

Haberde, “Ukrayna’nın tahıl ihracatını tekrar başlatma muahedesiyle sıralanan bir dizi diplomatik zafer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen biraz soluklanma sağlıyor ve gelecek yıl yapılması planlanan seçimler için kampanya stratejisinin bir planını gösteriyor” denildi.

“Yaklaşık 20 yıllık iktidarının en büyük seçim imtihanına hazırlanırken, muvaffakiyetlerini global sahnede oynuyor” sözlerini kullanılırken seçmenlerin en değerli kaygıları ortasında iktisadın durumu ve Suriye’deki çatışmanın başlangıcında Türkiye tarafından memnuniyetle karşılanan, lakin Türkler tarafından giderek daha fazla iş ve hizmet rakibi olarak görülen 3,6 milyon Suriyeli mültecinin varlığı yer aldı.

CHP’DEN ‘TAVİZ’ MESAJI

CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Hükümet, ülkeyi içine sürüklediği ekonomik felaketi örtbas etmek için dış politikayı materyal olarak kullanıyor ve içeride ‘diplomatik zafer’ kıssaları anlatıyor” dedi.

Toprak, Erdoğan’ın diplomatik cephede bile ‘ülkenin onurunu zedeleyen ve onu zayıflığa sürükleyen tavizler’ verdiğini söyledi.

“ŞİKAYET EDECEKLER ANCAK…”

Öte yandan AKP’li bir yetkili ise “Seçmenler diplomasinin yararlarının farkında. Vakit zaman iktisattan ya da mültecilerden şikayet edecekler lakin aktif bir Türkiye’nin devamı için Erdoğan’a oy verecekler” dedi.