Rolls Royce, hayat pahalılığının artması nedeniyle İngiltere’deki çalışanlarına 2 bin sterlin ödeyecek

Getty Images

İngiltere’de otomobil markası Rolls Royce, 14 binden fazla çalışanına artan hayat pahalılığı nedeniyle bir sefere mahsus 2 bin sterlinlik bir ödeme yapacağını duyurdu.

Araba üreticisi, ödemenin Derby ve Bristol fabrikalarında çalışan emekçilerle birlikte kıdemli olmayan yöneticilere yapılacağını duyurdu.

İlk olarak 3 bin çalışan Ağustos maaşlarında bu ödemeyi alacak.

Kalan 11 bin sendikalı çalışana ise sendikalarının ölçüsü kabul etmesi durumunda ödeme yapılacak.

BBC’ye konuşan bir Rolls Royce yetkilisi, çalışanlarının yüzde 70’inin ödemeden faydalanacağını belirtirken, firmanın ayrıyeten son yılların en yüksek maaş artırımlarını da gerçekleştirdiğini söyledi.

Sendikalarla 2022-23 yılına ilişkin maaş düzenlemeleri için müzakerelerin sürdüğünü belirten yetkili, artan hayat maliyetlerinin de bu görüşmelerde kıymetli bir faktör olacağını söz etti.

Firma yetkilisi ayrıyeten 11 bin sendikalı personele, Mart ayına kadar uzanan maaşlarda yüzde 4’lük bir artış teklif edileceğini de kelamlarına ekledi.

Birleşik Krallık’taki enflasyon oranı son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Başta doğal gaz ve elektrik faturaları olmak üzere pek çok eser kaleminde fiyat artışları yaşanıyor.

Resmi datalara nazaran de kayıtların tutulduğu günden bugüne dek birinci sefer işsiz sayısı boştaki iş sayısından daha az. Bu nedenle de işletmeler de ellerindeki çalışanları tutabilmek ve boşlukları da doldurabilmek ismine fiyat artışlarına ve kimi çeşitli tedbirlere başvuruyor.

Ülkede faaliyet gösteren bankalardan Lloyds Bank, çalışanlarına artan maliyetlere karşı 1000 sterlinliklik bir toplu ödeme teklif etti.

Süpermarket zinciri Morrisons da 80 bin çalışanının fiyatlarını artırdığını duyurdu. Başka üstün marketler Tesco, Sainsbury’s ve Asda da benzeri durumlar geçerli.

İngiltere’de açıklanan son datalara nazaran enflasyon yüzde 9 düzeylerinde. Bu yıl içerisinde de artış bekleniyor.