Rusya’dan İsveç’e silah ve askeri üs uyarısı

Moskova, NATO’ya muhtemel yeni iştirakler konusundaki gelişmeleri yakından izliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in askeri ittifakta yer alma kararına karşı gösterilen reaksiyona açıklık getirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsveç’in Moskova Büyükelçisi Malena Mard’ın İsveç hükümetinin NATO’ya iştirak kararı hakkında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov’a bilgi verdiği belirtildi.

“Her devletin egemenlik hakkı fakat…”

Rus tarafının, İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na iştiraki konusundaki tavrına ait bir çok sefer resmi açıklamalar yaptığına işaret edildi.

Bu tavrın, “ulusal güvenliği sağlama yolları konusundaki seçimin her devletin egemenlik hakkı olduğu fakat bunun öteki ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmaması gerektiği” görüşüne de dayandığı kaydedildi.

“Tepkimiz, askeri üsler ve silah sistemleri konuşlandırılmasına bağlı”

AA’nın haberine nazaran, açıklamada, “Askeri-teknik taraflar de dahil olmak üzere yansımız ve muhtemel misilleme tedbirlerimiz, İsveç topraklarında yabancı askeri üsler ve hücum silah sistemleri konuşlandırılması dahil İsveç’in Kuzey Atlantik İttifakı’na entegrasyonunun gerçek sonuçlarına bağlı olacaktır.” tabirine yer verildi.

Rusya’nın, Kuzey Avrupalı ​​komşu ülkelerinin teşebbüsüyle Baltık Denizi Devletleri Kurulu ve Arktik Kurulu de dahil olmak üzere bölgesel iş birliği yapılarının, dünyanın daha evvel istikrarlı olan bu bölgesindeki durumu daha da kötüleştireceği vurgulandı.