Selçuk Bayraktar bir birincisi daha başardı: Dünya havacılık tarihi açısından bir birinci

TEKNOFEST KARADENİZ’in en özel anlarından biri şenliğin 2. gününde yaşandı.

HÜRKUŞ ve Akıncı kol kola kalkış yaparak havada şov uçuşu yaptı. Birbirinden güçlü hareketleri muvaffakiyetle yapan beşerli ve insansız uçaklar, izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

HÜRKUŞ’ta ikinci pilot olarak misyon yapan Selçuk Bayraktar, ayağının tozuyla açıklamalarda bulundu.

“Dünya havacılık tarihi açısından bir birinci yaşandı”

Dünya havacılık tarihinde bir birinci yaşandığını uçaktan iner inmez lisana getiren Selçuk Bayraktar, Tarifi olmayan bir his bu. Dünyada Türk mühendislerinin tasarladığı biri beşerli biri insansız uçakla birinci kere kol halinde bir kalkış oldu. Havacılık tarihi açısından da bir birinci yaşandı. Hem Türk pilotlarının hünerini hem de Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin mahareti sergilendi. Şanlı Rab’bimize, bu günleri gösterdiği için şükürler olsun. Samsun’da büyük taarruzun 100. yılında, TEKNOFEST’te olmasının farklı bir kıymeti var. Gökyüzünde attığımız hareketler sırasındaki hislerle bunları harmanladığınızda inanılmaz bir şey oluyor.diye konuştu.

“Dünyada eşi benzerine az rastlanır bir uçuş gösterisi yaptılar”

İHA’ya açıklamalarda bulunan Bayraktar,Hürkuş ile birlikte akıncının kolunda Samsun semalarında bir uçuş gerçekleştirdik. Benim içinde uçmak çocukluktan itibaren bir tutkuydu. Bunlar hem şov yaptılar hem de dünyada eşi benzerine az rastlanır bir biçimde kalkışından itibaren uçuş gösterisi yaptılar. Ben de tabi Akıncı’nın teknoloji başkanı olarak uçmaktan ayrıyeten bir gurur duydum. Bunun yanında Türk mühendisleri, Türk pilotları ve Türk teknisyenleriyle gurur duydum. Bunları Samsun’da büyük taarruzumuzun 100. yılında TEKNOFEST’te yapmakta farklı bir his. Şimdide neredeyse ayaklarımız yerden kesildi. Doğal, her sene olduğu üzere TEKNOFEST KARADENİZ’e ağır bir ilgi var. İnşallah çok daha büyüklerini nicelerini görürüz. Burada müsabakalarımıza başvuran 600 bin gencimiz oldu. Bizim bütün gayemiz onlara ilham olabilmektir. Çok daha güzellerini yapabileceklerini göstere bilmektir. Tüm milletimizi TEKNOFEST KARADENİZ’e bekliyorum. tabirlerini kullandı.

Uçuşun sonunda Selçuk Bayraktar’a uçuşu muvaffakiyetle tamamladığı için uçuş peçi verildi.

Bayraktar, ayrıyeten kendisiyle fotoğraf çektiren görme engellilerin uçma isteğini kırmayarak, bir uçuşa eşlik etmelerini sağladı.