Tarihin en büyük projesi: Lider Erdoğan konut ve işyeri fiyatlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sosyal konut sayısını 2 milyona, oturan sayısını 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin ismini ‘ilk evim’, ‘ilk iş yerim’ olarak belirledik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konut fiyatlarını açıkladı.

  • 2+1 TOKİ KONUT FİYATLARI

Vatandaşlar toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlara 2280 liradan taksitlerle 240 ay vade ile sahip olacak.

  • 3+1 TOKİ KONUT FİYATLARI

Toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir. 

  • İŞYERİ TOKİ KONUT FİYATLARI

İş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile sunulacak.

Erdoğan ayrıyeten “İlk etap konutlarımızdan 50 bini İstanbul, 18 bini Ankara 12500, İzmir, 10 bin Gaziantep, 8650 Bursa, 7500 Konya, 4500 Kayseri’de inşa edilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Değerli konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Milletin meskenine, bu gazi yere güzel geldiniz.

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı kampanyasının toplantısı vesilesiyle bir ortadayız. Öncülük eden Etraf Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ile TOKİ’mizi tebrik ediyorum.

Vatandaşlarımıza, meskenleri, yerleri ve işyerlerinin şimdiden iyi olmasını diliyorum.

BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Sosyal konut odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni bir halka daha ekliyoruz. Ülkemizin her yerinde konut, arsa ve iş yerinin inşa sürecini başlatıyoruz. Müracaat süreci yarın başlayacak, ekim sonuna kadar devam edecek. Yatay mimari ve sarsıntıya güçlü formda inşa edeceğimiz bu projeler ülkemizin her yerinde devam edecek. Bu kampanya sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını tabir etmektedir. Temeli yılbaşında atılıyor.

PROJENİN İSMİ BİRİNCİ EVİM- BİRİNCİ İŞ YERİM

Her şeyden bu gerçeğin altını bilhassa çizmek istiyorum. Bu kampanya dünyadaki en büyük konut yatırımını tabir etmektedir. Artık kampanyamızla ilgili kimi detayları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hedefimiz 81 vilayetimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 ortasını kapsayan süreçte 500 bin toplumsal konut. 250 bin konut emelli arsa. Konut imaline müsait altyapısı olan arsa. 50  bin iş yeri yapıp milletimize sunacağız. Bunların içerisinde oturan vatandaş sayısını 10 milyonun üzerine çıkaracağız. İsmini de birinci meskenim, birinci iş yerim olacak.

EV VE KİRA FİYATLARINI DÜŞÜRECEK

Tanıtımını yaptığımız 500 bin konutu maksadı sayısı, hane sayısı bakımından İstanbul’un 4’te birine, Ankara’nın yarısına eşitken, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane ve Hakkari’nin tamamına eşittir. Bu büyüklükteki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık bir projedir. Bugün ekranları başında izleyen ve siz bedelli vatandaşlarımla paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında mesken ve kira fiyatlarını düşüreceği üzere vatandaşların konuta ulaşımını da kolaylaştıracaktır.

ŞEHİRLERE NAZARAN KONUT DAĞILIMI

Bu devasa toplumsal konut projemizin birinci etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu birinci etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da 12 bin 500’ünü İzmir’de 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa edeceğiz. Öbür vilayetlerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız.

Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir kontenjan oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.

EVLERİN FİYATLARI VE TAKSİT SEÇENEKLERİ

Toplamda 608 bin lira 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 3+1 konutlar 850 bin lira olacak. 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öbür vilayetlerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bedelin yüzde 10’u peşin alınacak.

KAZANÇ HALİNE GETİRMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Taksitler ise mukavelenin imzalanmasıyla başlayacaktır. Bu projeleri ticari kar kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den konut almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem meskenlerini kaybedecekleri sıkı bir kontrol sistemi kuracağız.

Tek kederimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun koşullarla konut sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize iyi olmasını diliyorum.

PROJENİN ARSA DETAYLARI

Vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Kentlerin çeperlerinde kendi konutlarını yapma imkanı sunuyoruz. Bu emlak çok altında bir bedelle ve faizsiz bir formda vatandaşlarımıza satılacaktır. Vatandaşımız buraya kendi meskenini yapabilecektir. Hak sahiplerine mimari ve mühendislik takviyesi de verilecektir. 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel halindeki yerler var. 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1.604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle, faizsiz halde ödeneceği bir yolla vatandaşlarımıza satılacak.

2. kümesi oluşturan paylı parsellerin ödemesi ise 937 liradan başlayan taksitlerle 10 yıl vadeyle ve faizsiz formda yapılabilecektir. 

İŞ YERLERİNİN FİYATLARI VE TAKSİT TUTARLARI

Şimdi de işyerlerimizle ilgili kimi detayları paylaşmak istiyorum. 12 vilayetimizde 3 bin 930’u tamamlanmış iş yeri projemiz bulunuyor. 10 bin yeni iş yerini daha hizmete sunuyoruz. Onlarca farklı bölüme yayılan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi iş yerlerimiz 10 bine yakın ek istihdam sağlayacaktır. İş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile işçilerimize, genç girişimcilerimize sunacağız.

Bugün açıkladığımız projenin tamamı, 500 bin konut, 250 bin konut gayeli arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde 3 milyon 750 bin insanımızı daha inançlı ömür alanlarına kavuşturmuş olacağız. Ülkenin her yararına itiraz edenler de unutmayın, onlar boş durmuyoruz. Her projemiz üzere bunun da yapılamayacağını söylemeleri ben kale bile almıyorum. Zira biz yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bizi asıl şaşırtan muhalefet cenahının gençlerimize karşı olmasıdır. Ey muhalefet, biz vazifeye geldiğimizde sizin gençlere verdiğiniz burs neydi ya? Biz gençlerimizi hamd olsun sokaklarda bırakmadık, 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız şimdi dolmuş değil, müraacat şimdi yok biz ona karşın yeni eklerde bu sayısı 1 milyona çıkaracağız.  

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağının memnunluğu içerisindeyiz. Hepiniz güzel geldiniz.

Bugün gençlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize, engelli kardeşlerimize birinci yuvalarını milletin konutundan müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. 14 Kasım 2003, yer; Rize Toplu Konut Temel Atma Merasimi. ‘Değerli olan milletin teveccühü ve takdiridir. Tek kaygımız milletimiz dışarıda kalmaksızın aziz milletimizin topyekün mutluluğudur’ dediniz.

1 MİLYON 170 BİN KONUT ÜRETTİ

Milyonlarca sıcak yuvayla, tek ölçüsü millet olan, milletiyle yek beden olan devletin nasıl ihdas edileceğini gösterdiniz. Hayalleri elinden alınan, mesken alamayan kardeşlerimize umut oldunuz. TOKİ canla başla çalıştı. Bugüne kadar 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyaya model oldu.

5 milyon insanımıza yeni yuva kurma memnunluğu yaşattınız. Kentsel dönüşümle 3 milyon konutu dönüştürdük. Milletimizin her gereksinimine karşılık veren 455 Millet Bahçemizi milyonlarla buluşturuyoruz. Elazığ, Malatya, İzmir’de evvel yaraları saran, sonra da tarihin en büyük dönüşümüne imza atan Türkiye var. Milletine sevdalı başkanımızın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşın her birini sarıp sarmalayan güçlü bir Türkiye var. Yüzbinlerce yeni yuva, konut ve işyerini sunmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Yüzlerce dalı harekete geçirecek, iktisadımızı güçlendirecek kardeşlerimize iş kapısı açacak. Bizler de inşallah milletimizin talip olduğumuz hoş dualarını alacağız. Liderliğinizdeki Türkiye’nin muvaffakiyetlerini hazmedemeyenler var. İnancı olmayanlar var. Yavrularımızın yeni yuva sevincini sindiremeyenler var. Onlar varsınlar bu hoşluklarını anlamasınlar.

2023 MAKSATLARINA YÜRÜYORUZ

‘Ev sahibi olmayan dar gelirli tek bir vatandaşım kalmayacak’ dediniz. Bu ahdi yerine getirmek için tüm grubumuzla birlikte gece gündüz demeden çalıştık. Onlar şerde biz hayırda yarışa devam ettik. 2013’te yargı darbesinin ardında saf tutarken biz 650 bin yeni yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’da biz bayrağını yere düşürmeyen tam 750 bininci yuvayı sunuyorduk.

Şimdi 2023 gayelerine yürüyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da keyifli aileler için yuva kurma yolundan asla ve asla dönmeyeceğiz. Bu aziz milletin hizmetkarı olmaya aşkla azimle kararlılıkla birlikte devam edeceğiz.