Ticaret Efsanesi: Görülmemiş Çöküş Geliyor! Bitcoin…

Bir ticaret efsanesi olarak görülen ve geçmişte Bitcoin için oldukça karamsar tablolar çizen Henrik Zeberg, bazı göstergeler üzerinden yaptığı analizler sonucunda son yüzyılın en büyük çöküşünün gelmekte olduğunu iddia ediyor.

Henrik Zeberg: Son yüz yılın en büyük çöküşü kapıda!

Gerek kripto piyasası gerekse ABD hisse senedi piyasası, ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan Silicon Valley Bank’ın batışının ardından sarsıldı. Düzenleyiciler Cuma günü Silicon Valley’in en önemli bankalarından birini kapatarak Büyük Durgunluk’tan bu yana en büyük ve ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflasını işaret etti. Bu gelişmeleri daha büyük çöküşün kapıda olduğuna yönelik iddialar takip etti.

Ticaret efsanesi olarak görülen Henrik Zeberg, ABD işsizlik oranları, NAHB konut endeksi, borsa endeksi vb. arasındaki korelasyona ilişkin tahminlerini paylaştı. Zeberg, ABD ekonomisi hakkındaki aşırı karamsar tahmininin hâlâ geçerli olduğunu söyledi. Efsane ismin yaptığı paylaşımlara göre piyasalar, yıllarca sürecek bir ekonomik çöküşe doğru tam gaz ilerliyor. Zeberg’e göre piyasalar ‘1929’dan beri en büyük çöküş‘ü şimdi görecek.

Henrik Zeberg, çöküşten önce yaklaşmakta olan ‘zirve’ ile ilgili teorisini kanıtlamak için ABD işsizlik oranlarının (tersine çevrilmiş) dinamiklerini ve Müteahhitler Konut Piyasası Endeksi (NAHB) ile müstakil ev satışlarının göreli oranını (HMI) gösteren bir metriklere dikkat çekiyor.

Hisse senedi fiyat göstergeleri ile birleştiğinde bu metrikler, ekonomik döngünün yakın bir zirvesine işaret ediyor. Zeberg’e göre, bu göstergelerin hepsi aşırı derecede ısındığından, bir sonraki durgunluk 2007-2009’dakinden çok daha şiddetli olabilir. Ticaret efsanesi Aralık 2022’de, Elliot Wave teorisinin bir makro resesyon için dalga tahminini de iddialarını kanıtlamak için kullanıyor. Buna göre, 4. Dalga, 2024’ün başlarında en yüksek seviyesine ulaşabilir. Zeberg, bundan sonra piyasaların başarısızlığa mahkum olacağı konusunda uyarıyor.

Bitcoin çöküş tahmincisi: Son yükseliş!

Yapmış olduğu analizler neticesinde Zeberg’e göre, 2023’ün 4. çeyreği, bu piyasa döngüsünün son ‘yükseliş’ dönemi olabilir. Efsane isim, bu nedenle Bank of America CEO’sunun ara dönem iyimserliğine ilişkin açıklamasına katılmıyor.

Bu arada Henrik Zeberg’ın, kripto para piyasası ve Bitcoin (BTC) hakkındaki çöküş tahminleriyle tanındığını belirtmek gerekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Zeberg, kripto para piyasası için 2020’deki en karamsar tahminlerden birinin yazarıydı. Bu dönemde, Bitcoin’in (BTC) 1.760 dolara düşeceğini ileri sürdü. Bu seviye, lider kripto para biriminin 13 Mart 2020’de ulaştığı önceki döngünün gerçek dip noktasından neredeyse %50 daha düşüktü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir