Toplumsal konut emlakı bâtın tutuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 81 kente 150 bin toplumsal konut projesi yapılacağının muştusunu vermesi dar gelirli vatandaşları sevince boğdu. Bu projeyle başta taban ücretliler olmak üzere dar gelirli aileler kira öder üzere konut sahibi olacak. Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan fahiş artışları frenleyecek proje ile vatandaşa 20 yıl vade imkanı sağlanacak. Vatandaşın gözü ise konutu olmayanlara açılacak yerlerin hangi bölgelerde olacağına çevrildi.

FİYATLAR UÇMASIN DİYE SÖYLENMİYOR

Arsalar vatandaşın kendi için konut yapması ismine uygun kaidelerde uzun vadeli ödeme şartlarıyla satışa çıkarılacak. Vatandaş, tek parselde kendi konutunu yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak. Artık gözler, daha çok büyükşehirlerde hangi Hazine yerlerinin vatandaşa satılacağına çevrildi. Arsa fiyatlarının çok bedelli olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kocaeli, Mersin üzere büyükşehirlerde hangi bölgelerdeki toprakların satılacağı merak konusu oldu. TOKİ ve Ulusal Emlak yetkilileri, gerek toplumsal konut projelerinin gerekse vatandaşa satılacak Hazine yerlerinin yerleri konusunda ser verip sır vermiyor. Münasebet ise yerin bulunduğu bölgelerin fiyatlarının uçmaması.

ŞEHİT AİLELERİNE VE EVLENECEK GENÇLERE KONTENJAN

Yeni projede ise dar gelirliler, emekliler, şehit ve gazi yakınları yanı sıra gençler ve yeni evlenecekler de başka kota içinde pahalandırılacak. Konut sahipleri, müracaatların akabinde yapılacak kura ile belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin ayrıntılarını ise eylül ayında açıklayacak. Hükumet bir taraftan toplumsal konut projesi için çalışırken, öteki taraftan altyapılı konut yeri satışı da yapacak. Buna nazaran, Hazine yerleri meskeni olmayan vatandaşın kullanımına açılacak.

Koruma gayeli sit alanları açılabilir

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, “Biz lokasyon bilgisini tam olarak bilmiyoruz. Bu ayrıntılar daha sonra söylenecektir. Toplumsal Konut Projesi kapsamında, İstanbul’da arazi olarak muhafaza emelli sit ilan edilmiş alanlar kullanılabilir. Birtakım boş topraklar tespit edilebilir. Devletimiz bir halde boş arazi bulacaktır. Arazi yerlerinin evvelce söylenmemesi vatandaşın lehine bir durum. Zira bu yerler açıklanırsa fiyatlar yükselebilir, proje sekteye uğrayabilir. Spekülasyonlara sebep olacağından açıklanmaması gerçek bir karar” dedi.