TSK’de AKP ve tarikat bağı referans oldu: “Mevcut subaylarımızın yüzde 60’ı üniversitelerden referansla alınma”

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, “FETÖ’yü soruşturan FETÖ’den çıktı!” başlıklı yazısında, hakkında FETÖ tezleri bulunan ve bir mahrem imamın ankesörlü telefonla bağlantıda olduğu Tümgeneral Kutay Demir’in Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yükselmesini kaleme aldı.

Terkoğlu, Demir’in 15 Temmuz’dan sonra Hava Kuvvetleri İşçi Daire Lideri yapıldığını ve FETÖ’yle ilgili soruşturmalara baktığını kaydetti.

Dava belgelerine giren evraklara nazaran, Kutay Demir’in terfi evrakında şu sözler yer aldı:

 • FETÖ/PDY ile kararlı bir halde çaba etmektedir”, “PDY ile ilgisi yok. Lakin öteki cemaat ilişkili olduğu kanaatindeyim”, “Terfi etmeli (eşi türbanlı), hükümet yanlısı.

Terkoğlu, Kutay Demir’in hakkındaki tezlerden sonra istifasını verdiğini fakat istifasının kabul edilmediğini Yüksek Askeri Şura’da Diyarbakır’daki Muharip Hava Kuvvet Kumandan Yardımcılığı’na atandığını belirtti.

FETÖ argümanları dışında, TSK’de bir generalin terfi belgesinde “Başka cemaatle bağlantılı”, “hükümet yanlısı” üzere kanaatlerle terfi alması dikkat çekti. 15 Temmuz’dan sonra, çeşitli cemaatlerin örgütlenme tezlerini güçlendiren bu duruma emekli askerler de reaksiyon gösterdi.

EMEKLİ TÜMGENERAL YAVUZ: AKP BAŞKA TARİKATLARI TEHDİT GÖRMÜYOR, YAŞANANLAR FELAKET

Gerçek Gündem’den Sami Menteş‘e konuşan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, yaşananların ürkütücü olduğu görüşünü lisana getirdi.

Bu hususta ihtarlarda bulunduklarını lakin kimsenin dinlemediğini kaydeden Yavuz, tarikat ilişkili ve AKP’ye yakın isimlerin TSK’ye alınması ve terfi ettirilmesinin 15 Temmuz sonrasında alışıldık bir durum olduğunu söyledi.

Emekli Tümgeneral Yavuz, “Bütün sorun, AKP kendisine ziyan gelmeyecek formda bir FETÖ’yle gayret stratejisi içerisinde. Bu türlü olunca, başka tarikat mensuplarını da tehdit görmüyorlar, onları kendilerinden görüyorlar. Hasebiyle FETÖ’cüler de öteki tarikatların üyesiymiş üzere kendilerini takdim ederek, ayakta kalıyorlar. Felaket bir durum. Yalnızca TSK’de bunlar araştırıldığı için açığa çıkıyor. Öteki kamu kurumlarında bakanlıklar sanki durum ne? Bunu Türk milleti takdir etsin” dedi.

ÜÇOK: ASKERİ OKULLARA GİRİŞLERDE AK PARTİ REFERANSI YA DA ÇEŞİTLİ CEMAATLERİN REFERANSLARI OLMAYAN HİÇ KİMSEYİ ALMADILAR TSK’YE

TSK’de yıllar evvel FETÖ soruşturması başlatan, bu nedenle uzun mühlet mahpus yatan emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok, Gerçek Gündem’den Sami Menteş’e yaptığı açıklamada, AKP’nin 15 Temmuz’dan sonra kendisini muhafazaya almak için bir strateji geliştirdiği görüşünde.

Üçok, “Hükümet, kendisine karşı Silahlı Kuvvetler’den darbe teşebbüsü olunca, bir tıp savunma sistemi geliştirdi. Bunlardan birisi de Yüksek Askeri Şura’nın yapısını 4 asker 8 sivil halinde değiştirmek oldu. Tekrar TSK’da Askeri Okulları, Harp Okullarını kapattı. Dışarıdan işçi almaya başladı. Tabi bütün bu alımlarda kendisine ziyan vermeyeceğini düşündüğü, kendisine yakın şahısları seçmeye başladı. Bilhassa de bütün askeri okullara girişlerde AK Parti referansı ya da çeşitli cemaatlerin referansları olmayan hiç kimseyi almadılar TSK’ye” tabirlerini kullandı.

AKP VE TARİKAT BAĞI REFERANS OLDU: “MEVCUT SUBAYLARIMIZIN YÜZDE 60’I ÜNİVERSİTELERDEN REFERANSLA ALINMA”

Yaşananlara hafife almamak gerektiğini vurgulayan Üçok, TSK’ye 15 Temmuz’dan sonra alınan bireylere dair çarpıcı açıklamalarda bulundu:

 • 15 Temmuz sonrası; şu anda mevcut yaklaşık 25-26 bin subayımız var. Bunların yaklaşık olarak 16-17 bini dışarıdan alma. Yani TSK subaylarının yüzde 60’ı üniversitelerden referanslarla alınma.
 • Astsubayların yüzde 30’u bu halde. Uzman çavuşların, yüzde 70’i 15 Temmuz sonrası alındı.
 • Tabi bu süreçlerde AK Parti açısında en tesirli tarikat kimse, onun adamları terfi etti, onun adamları TSK’ye girdi.
 • Bu devirde misyona başlama ya da terfi kriterlerden bir tanesi de FETÖ’cü olmamaktı. Bir tanesi de A cemaatine, B cemaatine üyesi olmaktı.

“CAMİDE ‘NAMAZI BENİM İMAMIM KILDIRACAK’ DİYE HARP OKULU ÖĞRENCİLERİ CEMAAT HENGAMESİ YAPTILAR”

Üçok, “Peki, TSK’ye yeni alınanlar, Silahlı Kuvvetleri nasıl etkiledi?” sorusuna karşılık verdi.

Emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok, TSK içerisinde tarikat yapılanmalarının ayyuka çıktığını belirtti. Üçok, askeri okullarda ve TSK bünyesinde yaşananlardan örnekler aktardı:

 • Harp Okulu’nda Cuma günleri mescitte ‘Namazı benim imamım kıldıracak’ diye Harp Okulu öğrencileri cemaat hengamesi yaptılar. Tekrar Kayseri’de yeşil-mavi takkeliler farklı bir yerde Cuma namazı kılmaya kalktılar. Komutanlığa kadar yansıdı bu olay.
 • Yine askerin biri TSK lojmanlarında cübbeyle dolaşmaya kalktı. Tekrar astsubay ‘sakal bırakacağım peygamberimizin sünneti’ diye sakal bırakıp resmi üniformayla gezmeye kalktı…

“Tarikatlar, TSK’nin içerisinde hiç olmadığı kadar tesirli olmaya başladılar” diyen Ahmet Zeki Üçok, “İşte bu terfilerde de buna emsal referanslar ne yazık ki TSK’de liyakatin önüne geçti ve terfilerdeki ana ögelerden birisi olarak kabul görmeye başladı. Ve bu olayda da tabirin yazılması bunun somut delili oldu” dedi.

“AT İZİYLE İT İZİ BİRBİNE BENZEMEZ GÖRMEK İSTEMEZSENİZ GÖRMEZSİNİZ”

FETÖ’yle çaba konusunda sık sık ‘At izi it izine karışmış’ yorumları yapılıyor. Ahmet Zeki Üçok, bu yorumlara karşı çıkarak şu açıklamayı yaptı:

 • At iziyle it izi hiç birbirine benzemez. Şayet görmezseniz, görmek istemezseniz, at iziyle it izini karıştırırsınız. Burada, izler birbirine karışmadı. Bu şuurlu olarak yapılmış bir şey. Birçok kişinin mevcut durumları görmezden gelindi.
 • Yaklaşık 2 yıl evvel bu ismi geçen generalle ilgili ‘FETÖ ve ankesör soruşturması’ argümanları haberleri yapıldı. O devirde bu general emeklilik dilekçesi verdi. Aylarca -sanırım 2 aya yakın- bekledi. O vakit duyduğumu söylüyorum, gerçek olup olmadığını bilmiyorum fakat bu generalle ilgili çeşitli şahısların ortaya girdiği ve Cumhurbaşkanını ikna ettiği, emeklilik dilekçesinin iade edilip misyona geri döndüğü ve sonra da Diyarbakır’a görevlendirildiği konuşuldu Hava Kuvvetleri içerisinde.

“HERKES KENDİ ADAMINI MÜDAFAA İÇERİSİNE GİRİP TESİRLİ OLDUĞU YERDE KORUDU”

 • Şimdi bugün o Balıkesir’deki soruşturma sırasında çıkan, FETÖ’nün mahrem imamının ankesörlü telefonla aradığı şahıslar ortasında bu kişinin numarasının bulunması bu süreçlerin ne yazık ki görmezden gelinmesiyle ilgili bir durum.
 • Herkes kendi adamını müdafaa içerisine girip tesirli olduğu yerde korudu. Lakin eninde sonunda gerçekler ortaya çıkıyor. Kim neyse bir halde bu durumda olduğu görüyoruz.

“AK PARTİ İKTİDARI NE YAZIK Kİ BUGÜNE KADAR TARİKATLARLA ÇOK İÇ İÇE OLDU BU SÜREÇLERİ OLAĞAN KARŞILIYORLAR”

“Bu yaşanılanlar ülke için tehlikeli değil mi? 15 Temmuz darbe teşebbüsünü yaşayan AKP’nin, tarikat bağlantıları üzerinden Silahlı Kuvvetleri’ne subay alması ‘bile bile lades demek’ değil mi?” sorusunu da yanıtlayan Üçok “Ülkenin geleceği olan bu kurumlarda bilhassa külliyen liyakate yönelik bir terfi, kabul sistemi uygulanmalı” dedi.

Ahmet Zeki Üçok, yaşanılanların çok tehlike olduğu, lakin yalnızca TSK’de yaşanmadığı görüşünü lisana getirdi:

 • Her yerde bilhassa de TSK üzere ülkenin bekasına direkt tesirli olan, ülkenin güvenlik bürokrasisindeki Emniyet teşkilatı, Adalet Bakanlığı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı üzere kurumlarda artık ‘Ben A tarikatındayım, Hasan’ın bilmemnesiyim, şu partide ağabeyim var’ üzere referansların ortadan kaldırılmalı ve ülkenin geleceği olan bu kurumlarda bilhassa büsbütün liyakate yönelik bir terfi, kabul sistemi uygulanmalı.
 • Ancak, herkesin gözü bu kurumlarda. Zira herkes bu kurumlarda tesirli olup, ülkenin geleceği üzerinde kelam sahibi olmak istiyor. Buna müsaade veren bir iktidarın varlığıyla gücü yeten burada örgütlenmek istiyor.
 • Şu andaki Ak Parti iktidarı ne yazık ki bugüne kadar tarikatlarla çok iç içe oldu. Bu nedenle bu süreçleri olağan karşılıyorlar. Birisi, A cemaatindense o yeterli diye düşünüyorlar.

“BU SÜRECİN BİR AN EVVEL ÖNÜNE GEÇİLMELİ DÜN 15 TEMMUZ OLDU YARIN BAKARSINIZ ÖBÜR BİR ŞEY OLUR”

“FETÖ üzere bir örgütlenme TSK’de olabilir mi?” sorusu üzerine Ahmet Zeki Üçok, kısa müddet içerisinde olamayacağı fikrinde. Münasebetini de şöyle açıkladı:

 • Çünkü FETÖ, yaklaşık 50-60 yıllık bir çalışmanın sonucunda ve dünyanın en değerli istihbarat ünitelerinin koordinesiyle oluşturulmuş bir örgütlenme yapılanması. Şu anda Türkiye’deki cemaatlerde böylesine FETÖ üzere bir yapılanmanın daha emarelerini görmüyoruz. Lakin görmeyeceğimiz manasına gelir mi? Gelmez.
 • O yüzden her şey hukukun içerisinde yapılmalı, liyakate dayanmalı. Cemaat ya da siyasi yakınlıkla kurumlara insanların yerleştirilmemesi lazım. Dün 15 Temmuz oldu yarın bakarsınız öteki bir şey olur… Bu sürecin bir an evvel önüne geçilmeli.
 • Atatürk’ün bir periyot yaptığı üzere cemaatleri, tarikatları kendi din işleri içerisinde ibadetlerini yapmalı. Bireylerin, tarikatların devletin içerisinde adeta o kurumun sahibiymiş üzere konumlanmaması lazım. Kimi bakanlıklarda A tarikatı hakim kimi bakanlıklarda B tarikatı hakim üzere hallere getirilmeyecek bir sürecin başlaması ve bunlara karşı kesinlikle tedbirleri almamız lazım.

Ahmet Zeki Üçok, toplumun bu mevzuları tartışması gerektiği ve bunların ortaya çıkmasının kıymetli olduğunu belirterek, mevzuyu gündeme taşıyan Barış Terkoğlu’na teşekkür etti.