Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO ortasındaki 4’lü zirve sona erdi

Son dakika haberi! İspanya’nın başşehri Madrid’de NATO Doruğu kapsamında düzenlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in katıldığı 4’lü görüşme sona erdi. Yaklaşık iki saat süren görüşme sonrası açıklama yapılmadı.

Bununla birlikte, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugünkü görüşmede ilerleme kaydetmeyi umuyoruz. Türkiye tasalarını lisana getirdi, PKK ve başka terör örgütleri binlerce kişiyi öldürdü. NATO’ya yeni katılacak ülkeler tüm müttefiklerin telaşlarını dikkate almalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Tepesi’ne katılmak için İspanya’nın başşehri Madrid’e gitti.

TÜRKİYE NEDEN İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR?

Öte yandan Türkiye, 1952’den bu yana üye olduğu NATO’nun açık kapı siyasetini destekleyen bir tavır izliyor. Soğuk Savaş sonrası periyotta 1999 ve 2004’de eski Sovyet bloku ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi.

İsveç ve Finlandiya’nın iştirakine itirazının nedeni ise bu iki İskandinav ülkesinin, “Türkiye’nin terörle çabasına takviye vermemesi” ve PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye takviye vermeleri oluşturuyor.

Türkiye hem İsveç hem de Finlandiya’nın PKK üyelerine mesken sahipliği yaptığını savunuyor. Bilhassa İsveç’in YPG’ye askeri ekipman ve mali takviye sağladığını söyleyerek rahatsızlığını söz eden Türkiye, bu ülkeden yargılamak için talep ettiği 21, Finlandiya’dan talep ettiği 12 kişinin iade edilmemesini de gündemde tutuyor.