Türkiye’nin Suriye operasyonu: Terör örgütü Rusya’dan medet umuyor, Esad asker yığıyor

Kaosun ve şiddetin yıllardır bitmek bilmediği Suriye’nin Türkiye hududunda hareketlilik sürüyor… Esad’a bağlı askerlerin Türkiye’nin muhtemel bir atağına karşı bölgede destek yaptığı ortaya çıktı.

Arap Baharı ile birlikte kaosun, şiddetin ve belirsizliğin devam ettiği Suriye’den yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor… Türkiye’nin son periyotta Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğunun sinyalini vermesi bölgedeki terör örgütlerini endişelendirdi.

Omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye dayayan Suriye Demokratik Güçleri, Rusya’dan yardım davetinde bulundu. Terör örgütü elebaşı Mazlum Abdi açıklamalarda bulundu. Terör örgütü elebaşı, Rusya’ya sitem ederek kâfi atılımları yapmamakla suçladı.

Terörist elebaşı, Rusya ile görüşmeler sonrasında bölgeye Şam ordularının girdiğini söylerken, milletlerarası kamuoyunun da zayıf bir durumda olduğunu lisana getirdi. Terör örgütü elebaşı, Rusya’nın daha faal olmasını istedi.

ESAD’IN ASKERLERİ DESTEK YAPTI

Öte yandan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’a bağlı askerlerin yeni bir atak yaptığını aktardı.

Sivil toplum kuruluşu, Şam ordusunun Tel Tamer yakınlarına konuşlandırıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, bölgede halihazırda bulunan Suriye askerlerine destek yapıldığı belirtildi.