Türkiye’yi sarsan kazada ilk ifade ortaya çıktı

Mardin’in Derik ilçesinde meydana gelen katliam gibi kazaya karışan iki TIR’ın da frenlerinin tutmadığı ortaya çıktı. Mazıdağı istikametinden Derik merkezine gelen, Ümit G. yönetimindeki gübre yüklü TIR, freninin patlaması sonucu iki araca çarptı. Kazada ortalık savaş alanına döndü.

AYNI NOKTADA İKİ KAZA

Mardin’in Derik ilçesinde saat 18.00’da Diyarbakır Caddesi’nde Mazıdağı istikametinden gelen, Ümit G. yönetimindeki 73 NS 384 plakalı gübre yüklü tır, freninin patlaması sonucu iki araca çarptı. Ölümlü kazanın ardından olay yerine polis ve itfaiye ile 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Saat 18.30’da Yunus Ş. yönetimindeki 34 NMB 53 plakalı tır kontrolden çıkarak, kaza yapan araçlara müdahale edenlere çarptı. Kazadan sonra tedavileri güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır Tıp Fakültesinde devam eden Ümit G. ve Yusuf Ş. için gözaltı kararı alındı.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Hürriyet’in haberine göre bölgede ilk kazayı gerçekleştiren ve 4 kişinin ölümüne sebep olan TIR sürücüsü Ümit G.’nin ilk ifadesi ortaya çıktı. Gübre yüklü TIR ile Irak’ın Zaho kentine gitmek üzere yol çıkan sürücü Ümit G. ağır tonaj iddialarıyla ilgili ifadesinde yük sınırının 29 ton olduğunu ancak kendisinin 27 ton yüklediğini ileri sürdü.

Derik ilçe girişindeki rampadan önce frenlerinin tuttuğunu rampaya geldiğinde ise aracının frenlerinin tutmadığını fark ettiğini bu nedenle aracı durduramadığını anlatan Ümit G. araç bakımını da bir ay önce yaptırdığını söyledi.

Ümit G. aynı bölgede gerçekleşen ikinci kazaya ilişkin ise hiçbir şey hatırlamadığı sözlerine ekledi. İkinci TIR’ın sürücüsü Yunus Ş. ise tedavisinin ardından ifadesi alınacağı öğrenildi.