Yunanistan’da ‘deniz kızı yatağında’ 2100 yıllık iskelet bulundu

Owen Jarus

Arkeologlar, Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Kozani kentinin yakınlarında bronzdan yapılmış bir yatakta yatan bir bayanın antik mezarını ortaya çıkardılar. Mezar M.Ö. birinci yüzyıla tarihleniyor. Yatağın direkleri deniz kızı tasvirleriyle süslenmiş. Bunun yanı sıra, yatakta antik Yunan yaradanı Apollon’u simgeleyen, ağzında yılan tutan bir kuşun imgesi de yer alıyor. Kozani Eski Eserler Dairesi Müdürü Areti Chondrogianni-Metoki, Live Science’a verdiği bir demeçte, bayanın başının, büyük ihtimalle bir çelenkten alınan altın defne yapraklarıyla kaplı olduğunu belirtiyor. Yatağın ahşap kısımları ise çürümüş.

Chondrogianni-Metoki, bayanın ellerinde büyük olasılıkla nakış yapmakta kullanılan altın iplikler bulunduğunu aktarıyor. Bunlara ek olarak, kalıntıların yanına dört adet kil çömlek ve bir cam kap gömülmüş. Bayanla birlikte öbür kimse defnedilmemiş. Arkeologlar artık bayanın sıhhat durumunu, öldüğünde kaç yaşında olduğunu ve olası mevt sebebini tespit etmek gayesiyle iskeleti tahlil ediyorlar. Cenazeyle birlikte bulunan eserler, büyük olasılıkla varlıklı bir geçmişe sahip olduğunu ve bir kraliyet ailesinden olabileceğini ortaya koyuyor.

BÖLGENİN TARİHİ ÇOK UYGUN BİLİNMİYOR

Chondrogianni-Metoki, Live Science’a verdiği demeçte, “Bu bölgenin tarihiyle ilgili (M.Ö. birinci yüzyıl periyoduna dair) fazla bilgimiz yok” diyor. Chondrogianni-Metoki, binlerce yıl evvel Kozani’nin Apollo’ya adanmış bir sunağa mesken sahipliği yapan ‘Mavropigi’ (şu anda bir köy) isimli değerli bir kentin yakınında bulunduğunu söyledi.

Tarihi kayıtlar, M.Ö. 1. yüzyılda Yunanistan’daki Roma egemenliğinin ve tesirinin yükselişte olduğunu gösteriyor. Romalılar, M.Ö. 146 yılında Korint kentini yerle bir ettiler ve M.Ö. 86’da Atina’yı yağmaladılar. M.Ö. 48’de kuzey Yunanistan’da gerçekleşen ve ‘Pharsalus Savaşı’ ismiyle bilinen büyük bir savaşta, Julius Sezar komutasındaki ordu Pompey liderliğindeki Yunan güçlerini hezimete uğrattı; bu zafer, Sezar’ın Roma’nın fiili hükümdarı olmasının önünü açtı.

Bu bayanın M.Ö. 1. yüzyılda tam olarak hangi yıllarda yaşadığı yahut bu tarihi olaylardan rastgele birine şahit olup olmadığı muhakkak değil. Bayanın kalıntıları şu anda Yunanistan’daki Aiani Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.


Yazının özgünü Live Science sitesinden alınmıştır. (Çeviren: Tarkan Tufan)