ABD, USS Gerald R. Ford’un Akdeniz’deki görev süresini uzattı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, “USS Gerald R. Ford” uçak gemisi ve “USS Normandiya” kruvazörünün İsrail yakınlarındaki Akdeniz sularında birkaç hafta daha kalması talimatını verdiği bildirildi. İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla açıklama yapan ABD’li yetkililer, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve USS Normandiya kruvazörünün Akdeniz’deki görev süresinin yeniden uzatıldığını doğruladı. Böylelikle, USS Gerald R. Ford’un Akdeniz’deki görev süresi üçüncü kez uzatılmış olundu.

16 Aralık Cumartesi itibarıyla bölgede, ABD’ye ait toplam 19 savaş gemisi bölgede bulunuyor. Bu gemilerden 7’si Akdeniz’in doğusunda görev yaparken, 12 tanesi ise İran destekli Husilerin İsrail’e giden gemilere saldırılarda bulunduğu Kızıldeniz’de bulunuyor.

SAVUNMA BAKANI’NDAN ORTA DOĞU ZİYARETİ

Austin, USS Gerald R. Ford uçak gemisinin 7 Ekim’den bir gün sonra Doğu Akdeniz’e gitmesi talimatını vermişti. USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu, 11 Ekim’de bölgeye ulaşmıştı.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Bakan Austin’in bu haftasonu İsrail, Katar ve Bahreyn’i kapsayan bir Orta Doğu ziyareti yapacağı, bu ziyaretin halihazırda Doğu Akdeniz’de bulunan USS Gerald R. Ford’u da kapsayacağı belirtildi. Austin’in İsrail’deki askeri yetkililerle de bir araya gelmesi bekleniyor.

AUSTIN “İLAVE ASKERİ UNSURLARI KONUŞLANDIRMAYA HAZIRIZ” DEMİŞTİ

Austin, İsrail’e destek verdiklerini ifade ederek, “USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu Doğu Akdeniz’e varmıştır. Ayrıca ABD’nin bölgedeki savaş uçakları filosunu da genişlettik. ABD Savunma Bakanlığı gerektiğinde ilave askeri unsurları konuşlandırmaya hazırdır.” diye konuşmuştu.

ABD’nin İsrail’e askeri yardımının bir gün önce gönderilmeye başladığını aktaran Austin, bunlar arasında “hayati önemdeki” mühimmatın da yer aldığını, Demir Kubbe olarak bilinen hava savunma sistemi için takviyede bulunduklarını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx