Dünyaca Ünlü İzlandalı Şarkıcı Björk, İsrail’e Tepki Gösterenler Arasına Katıldı

Dünyaca ünlü İzlandalı şarkıcı Björk; Filistin ve İsrail yönetimlerinin kontrol ettiği bölgelerin yıllar içerisindeki değişimini, bir harita görseli ile sosyal medya hesabından paylaştı. İsrail hükümetinin politikalarını ‘Siz buna paylaşmak mı diyorsunuz?’ cümlesiyle eleştirdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı harekat tüm dünyada tepki çekmeye devam ediyor.

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail- Filistin arasındaki çatışma çok sayıda sivil kaybına sebep olmuştu. İsrail’in ısrarla sivillerin bulunduğu bölgeleri bombalamaya devam etmesi sanat dünyasından da tepki topluyor.

Björk de ses çıkaranlar arasına katıldı.

Björk, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Arap ve İsrail yönetimlerinin kontrol ettiği bölgelerin değişimini haritalarla gösterdi. İsrail hükümetinin tutumunu adaletsizce bulduğunu, ‘Siz buna paylaşmak mı diyorsunuz?’ sözleriyle ifade etti.

Ünlü şarkıcıya karşı çıkanlar, bu haritaların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Ünlü şarkıcıya karşı çıkanlar, Filistin topraklarının önceden Birleşik Krallık kontrolünde olduğunu vurguladı. 

Björk’e tepki gösterenler, 1947’de Birleşmiş Milletler’in sunduğu Taksim Planı’nın Araplar tarafından reddedildiğini, sonrasındaysa İsrail’in Arap ülkelerine karşı verdiği savaşları kazanarak bu topraklarda egemenliğini sağladığını söylediler.

Pek çok sanatçı önceki haftalarda İsrail yönetimine tepki göstermişti.

Önceki haftalarda da sanatçılar tepkilerini dile getirmişti. İsrail’e karşı ses çıkartanlar arasında Pink Floyd’dan Roger Waters, Massive Attack’ten Robert del Naja, rapçi Lowkey, aktris Tilda Swinton ve yönetmenler Mike Leigh’le Michael Winterbottom da bulunuyor.

Hollywood’un önde gelen sanatçıları da ABD Başkanı Joe Biden’a seslenerek ateşkes için harekete geçmesi için çağrı yapmıştı.

Onlarca imzacı arasında Joaquin Phoenix, Cate Blanchett, Jon Stewart, Kristen Stewart, Susan Sarandon ve Mahershala Ali gibi ünlü oyuncular var.

İspanya’da 200’den fazla sanatçının imzasıyla yayımlanan manifestoda, “İsrail’in Gazze’de Filistin halkına yönelik soykırımı” kınandı.

‘Gazze Soykırımına Karşı İspanyol Kültürünün Manifestosu’ adıyla yayınlanan manifestoya, aralarında Marisa Paredes, Emma Suarez, Juan Diego Botto, İsmael Serrano, Carmen Paris, Beatriz Rico, Ana Fernandez, Rozalen ve Ramoncin gibi tanınmış isimlerin bulunduğu 200’den fazla sanatçı imza attı.

İşte Björk’ün İsrail hükümetine tepki gösterdiği paylaşımı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx