Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ABD’ye Gitmiyor: Ankara’da Emekli Zammı Düğümü

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi, aylıklarına yapılacak ek zamma kilitlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kabinenin ilk toplantısının ardından konuyla ilgili yapacağı belirtilen açıklamayı heyecan ve merakla bekliyor.

Ancak, kabinenin ne zaman toplanacağı konusundaki belirsizlik sürüyor. Kabinenin, bu hafta toplanması (perşembe) düşük olasılık… Gelecek hafta belki…

Memur maaşlarına ve memur emekli aylıklarına, toplu sözleşmeden gelen yüzde 15’lik payla birlikte yılın ilk yarısında yüzde 49.25 oranında zam yapılacak. İşçi, esnaf emekli aylıklarına yapılacak zam ise yüzde 37.75’te kaldı.

İşçi, esnaf, çiftçi emeklisi ile memur emekli zammında 12 puanlık büyük bir uçurum oluştu. Derinleşmeyi sürdüren ekonomik krizin ve yüksek enflasyonun ağır yükünü sırtlanan SSK ve BAĞ-KUR emeklisi, aylıklarına yapılacak zamlarda “hakkaniyet” talebinde bulunuyor. Milyonlarca emekli, zam farkının kapanması için sesini yükseltiyor.

Bir kez daha yinelemekte yarar var. SSK ve BAĞ-KUR, en düşük emekli aylığı halen 7 bin 500 lira, açlık sınırı ise 14 bin 542 lira… Milyonlarca emekli, açlık sınırının çok altında aldığı aylıkla yaşamda kalma mücadelesi veriyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ MESAFELİ

Ankara’da, emeklilerin zam oranları arasındaki farkın kapatılması konusunda farklı bakış açıları bulunuyor.

Ekonomi yönetimi, 12 puanlık farkın kapatılması konusuna mesafeli yaklaşıyor. Sıcak bakmıyor. Bunun, bütçeyi zorlayacağını, enflasyonla mücadele için kurulmaya çalışılan dengeleri olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli aylıklarına yapılacak zamda “hakkaniyet”in sağlanabilmesi için aradaki makasın (12 puanlık) belli bir ölçüde de olsa kapatılmasını gündeme getiriyor. Bakanlık, bu konuda atılacak adım için bütçe olanaklarının önemine işaret etmeyi de ihmal etmiyor.

Bunlar, ekonomik değerlendirmeler… İşin, politik yanı da bulunuyor. 31 Mart yerel seçimleri için geri sayım başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, seçimleri de göz önünde bulundurarak emekli seçmen desteğini genişletecek bir karar alması beklenebilir. Önceki seçimler öncesindeki deneyimler bunu gösteriyor.

Çalışmalarına ara veren Meclis, 16 Ocak’ta mesaiye başlayacak.

Emekli aylıklarında yapılacak ek artış için yasal düzenleme gerekiyor. SSK, BAĞ-KUR emekli aylıklarına ek zam yapılsa da bu aya yetişmeyecek. Bu fark, daha sonra ödenecek.

ŞİMŞEK ABD’YE GİTMİYOR

Bu arada önemli bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, yatırımcılarla görüşmek üzere ABD’ye gitmesi bekleniyordu. Şimşek, ABD’de, 11 Ocak Perşembe günü 50 trilyon dolar sermayeyi yöneten yatırımcılarla bir araya gelecekti.

Şimşek, ABD’ye gitmiyor, bu toplantıya Türkiye’den on-line olarak katılacak. Toplantı, Perşembe günü Türkiye saatiyle saat 20.00’de gerçekleştirilecek.

Başkent’te, gündem yoğun ve trafik çok hızlı… Ankara’yı boş bırakmaya gelmez… Herkes için…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx