Emekli ikramiyesinde ‘özel banka’ detayı… Kim beş bin lira alamayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeneceğini, çalışmaya devam eden emeklilerin ise bundan yararlanamayacağını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşülen “torba kanun” teklifine sadece çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini düzenleyen madde eklendi, düzenleme oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’nin “tüm emeklilere” 15 bin lira verilmesi yönündeki önergesi ise AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2023 yılı temmuz ayı verilerine göre; 3 milyon 972 dul-yetim olmak üzere toplamda 15 milyon 497 bin emekli bulunuyor. SGK verilerinde yer alan 3 milyon 972 kişiden, hak sahipliği oranına göre emeklinin dul eşine 3 bin 750 lira, emeklinin yetim aylığı alan çocuğa da 1250 lira verilecek.

İkramiye düzenlemesinden sadece çalışan emeklilerin değil, 17 özel banka bünyesindeki sandıklar üzerinden emekli olan yaklaşık 150 bin kişinin de yararlanamayacağı öğrenildi. Yapı Kredi Bankası Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği’nden Ali Alphan, özel banka sandıklarından emekli olanların da söz konusu ikramiyelerden yararlanabilmesi için kanun çıkartılması gerektiğini söyledi.

Özel bankaların sandıkları üzerinden emekli olanların da çalışan emekliler gibi tek sefer için verilecek 5 bin lira ikramiyeyi alamayacakları öğrenildi.

Bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çeken Yapı Kredi Bankası Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği’nden Ali Alphan, “Devlet, bize de özel emekli sandığından emekli olduğumuz için bir ayrımcılık yapıyor. Adaletli bir sistemle karşı karşıya değiliz. 65 yaş üstü insanları devlet de işveren de yük olarak görüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx