Fiber ağ uzunluğu 435 bin kilometreye ulaştı

Türkiye’nin fiber ağ uzunluğu 435 bin kilometreye ulaştı. Alt yapı çalışmaları 81 ilde sürüyor. Yeni yılda Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde fiberleşme çalışmalarına aralıksız devam edildi. Deniz altındaki birçok farklı noktadan hat çekilerek tarihi Gelibolu Yarımadası ve Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada da bin megabit hızında internetle buluşturuldu.

Çalışmaların tamamlanmasıyla, Çanakkale Merkez’de fiberleşme oranı yüzde 97’ye ulaştı. Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada ve tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bu oran, yüzde 100’e yaklaştı. Türkiye genelinde 32 milyon 200 bin haneye bin megabit hızında internet hizmeti sağlanıyor.

İstanbul-Malkara-Çanakkale Otoyolu’nu kapsayan güzergahta da fiber altyapıyla akıllı ulaşıma katkı sağlandı. Ana Kontrol Merkezi, felaket Kurtarma Merkezleri’nin teknolojik altyapısını hızlı ve etkin müdahaleye imkan verecek şekilde oluşturdu. Ayrıca otoyolun denetim kontrolü, dijital mesaj ve trafik işareti sistemleriyle entegre yazılımlar geliştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx