İmamoğlu’ndan TÜGVA tepkisi: Şu pejmürde hale bak

Mülkiyeti İBB’ye ait Fatih Kariye Mahallesi’nde Edirnekapı Meydanı’nda bulunan ve İBB Meclisi kararıyla 2018 yılında 25 yıllığına TÜGVA’ya tahsis edilen tarihi .bina bugüne dek hiç kullanılmadı. Vakıf, kısmen yıkılmış ve harabeye dönmüş binayı yurt olarak kullanmadığı gibi İBB’ye de geri vermedi. 2021 yılında İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Emlak Şube Müdürlüğü, vakfa ihtarname göndererek binanın amacına uygun olarak kullanılması aksi takdirde bedelsiz tahsisin iptal edileceğini bildirdi. TÜGVA, pandemi nedeniyle restorasyonun yapılamadığını savundu. Ancak pandeminin bitmesine rağmen binada hiçbir işlem yapılmadı. 2022 yılının aralık ayında binada çıkan yangın ile harabeye döndü.

KURUL: ÖNLEM ALINSIN

İBB, 2023 yılı içerisinde konuyu, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na taşıdı. Kurul, 14 Haziran 2023’te verdiği kararda, “Taşınmazın ilgili Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü denetiminde zemin kat kotuna kadar sökülmesine, nitelik arz eden yapı elemanlarının saklanmasına, yapı çevresinde gerekli can ve mal güvenlik önlemlerinin belediyesince ve ilgililerince alınmasına, rekonstrüksiyon projesinin iletilmesine karar verilmiştir” sonucuna vardı.

“ŞU PEJMÜRDE HALE BAK”

Bu sırada TÜGVA adına tesis edilen bedelsiz irtifak hakkının kaldırılmasına dair karar alınması için İmamoğlu’nun ‘oluru’ imzasıyla İBB Meclisi’ne teklif gönderildi. İmamoğlu TÜGVA’ya tahsis edildikten sonra harabeye dönen, Mimar Sinan eseri olan tarihi Mihrimah Sultan Camii’nin tam karşısında bulunan yapıyı yerinde de inceledi. İmamoğlu’na inceleme gezisinde, CHP’nin Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat da eşlik etti. İmamoğlu, “Öyle güzel bir yerde ki. Tam Fatih’e giriş. Şu pejmürde hale bak. Bir de hak sahibi değilsin. Hak sahibi değilsin, hak sahibi olanın hakkını elinden almaya çalışıyorsun. Yakılıp, yıkılmış bir yer. Yani bu inat niye? Ondan sonra laf gelince, ‘çöp, çukur!’ Çöp, çukur bu işte. Bu kafa yani. Surların dibi. Muazzam bir yer. Buradan toplumsal mesajını ver, insanları içine çek. Bura sanki sanırsın Fatih değil de bir başka bir ülke gibi. O insanlar niye öyle öne çıkıyor? Sen burada yeterince kültürel alan üretemiyorsun, ondan. İşte buralarda onu üreteceksin. Camiyle karşı karşıya” diye konuştu.

4.6 MİLYON TL’YE KAMULAŞTIRILIP TAHSİS EDİLDİ

Şu an harabeye dönen bina, restoran olarak işletilirken 2018 yılının nisan ayında İBB tarafından 4 milyon 658 bin TL ödenerek kamulaştırılmıştı. Bu bedelin o dönemki kura (4 TL) göre karşılığı yaklaşık 1 milyon dolar civarındaydı. Bina, 2018 yılının kasım ayında İBB Meclisi’nde oy çokluğu ile alınan karar doğrultusunda TÜGVA’ya yurt olarak kullanması için 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmişti. Yapının kullanım hakkı 12 Aralık 2043’e kadar TÜGVA’ya verilmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx