Konut alıcısı ve yatırımcı birikimlerini kaybetmeyecek… Borsa inşaat sigortaları ile tanışacak

MAHER Holding çatışı altında faaliyet gösteren Quick Sigorta ve Corpus Sigorta’nın iştiraki olan MHR GYO, halka açılmak için gün sayıyor. Halka açılma sonrası MHR GYO borsada işlem gören sigorta iştiraki ilk GYO olacak.

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, MHR GYO’nun gerçekleştireceği projelerde sigortanın avantajlarını kullanacaklarını belirterek, gayrimenkul ve sigortanın birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğunu söyledi. Türkiye gibi doğal afetle iç içe yaşayan ülkelerde bu konunun önemli olduğunu ifade eden Yaşar, “Mesela, bina tamamlama sigortası var. Bu alanda MHR GYO ile birlikte ciddi projeler gerçekleştireceğiz. Ayrıca, inşaat, konut, afet sigortalarında faaliyet göstereceğiz. En önemlisi, hem yatırımcıya hem konut alıcısına birikimlerini kaybetmeden gayrimenkule ulaşma imkanı sağlayacak projeleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Ahmet Yaşar

KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK

Ahmet Yaşar, kentsel dönüşümde sigortanın önemine dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı: “Bir gayrimenkul yatırımı yapmak ya da ilk defa konuta ulaşmak isteyen bir konut alıcısının bu işin içinden çıkabilmesi çok zor. Konut, riskli bir yatırım alanı ve yatırım enstrümanı olarak da kullanılıyor. Fakat tüketicinin inşaat firmasını seçmesi, o projeyi incelemesi, onun mali, hukuki değerlendirmesini yapabilmesi zor. Oysa alıcı, müteahhide, ‘ben bu projeden yer almak istiyorum, bana bina tamamlama sigortanı getir’ diyecek. Bina tamamlama sigortası varsa, kişi şunu bilecek, sigorta şirketi o projeyi her yönüyle denetleyecek.”

YATIRIMCI SİGORTALANACAK

MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz, borsada işlem gören sigorta iştiraki ilk GYO olacaklarını belirterek, gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak yapacakları projelerde konut, DASK, bina tamamlama ve kefalet sigortası gibi sigortalardaki etkileşimden yararlanacalarını vurguladı. Kaçmaz, sigortanın desteğiyle kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortasını aktif olarak kullanacaklarına da değinerek, “Bu anlamda diğer şirketlerden de ayrışacağız. Çünkü bina tamamlama sigortası, kentsel dönüşümde sıkıntı yaşandığında riskleri bertaraf etme adına çok önemli. Kat malikleri ve GYO tarafındaki yatırımcılar için de önemli bir güç oluşturacak” dedi.

Nurkan Kaçmaz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx