Microsoft’un Üç CEO’su da Apple ve Android’e Karşı Yaptıkları Hataları İtiraf Ettiler

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Windows Phone ve mobil stratejilerinden vazgeçmelerinin yanlış bir karar olduğunu itiraf etti. Nadella, bu hataları kabul eden üçüncü Microsoft lideri oldu. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Microsoft’un mobil alandaki stratejik hataları, şirketin son üç CEO’su tarafından da kabul edildi.

Bu CEO’ların en yenisi olan Satya Nadella, 2014 yılında Steve Ballmer’dan görevi devraldıktan sonra mobil sektördeki kararlarına dair pişmanlıklarını dile getirdi.

Verdiği bir röportajda Nadella, Microsoft’un cep telefonu pazarından çekilmesinin daha etkili bir şekilde yönetilebileceğini belirtti. CEO olur olmaz verdiği bu zor kararda belki de bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar arasında bilgi işlem kategorisini yeniden keşfederek daha başarılı olabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

Microsoft, Nokia’nın telefon işinden çekilmesinin ardından Windows Phone’un da sona erdiğini doğruladı.

Ancak şirket, Windows Phone’un yerine Android tabanlı Surface Duo ve Surface Duo 2 telefonlarını piyasaya sürdü. Bu telefonların geleceği şu an için belirsiz görünüyor.

Microsoft’un kurucu ortağı ve eski CEO’su Bill Gates, şirketin Android karşısında alınan yenilginin en büyük hatası olduğunu belirtti.

Google’ın Android’i 50 milyon dolara satın almasının ardından eski CEO Eric Schmidt, firmanın ilk hedefinin Microsoft’un Windows Mobile girişimini yenmek olduğunu dile getirdi.

Steve Ballmer da Microsoft’un mobil stratejilerindeki hatalara dikkat çekti.

iPhone’un piyasaya sürülmesinin ardından Ballmer, iPhone’un ‘dünyanın en pahalı telefonu’ olduğunu ve ticari müşterilere uygun olmadığını belirtti. 2013’te ise Ballmer, 2000’lerin başında Windows Vista’ya olan yoğun odaklanmanın, telefon pazarına girmelerini geciktirdiğini ve bu konuda büyük bir pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Microsoft son on yıl boyunca Android ve iOS için uygulama geliştirmeye odaklandı.

Phone Link adlı uygulama ile Android ve iPhone telefonları Windows ile entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, Microsoft’un mobil Office uygulamaları, Samsung ile yapılan bir anlaşma sayesinde Samsung’un Android telefonlarında önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx