Ocak’ta emekliye iki düzenleme yapılacak: Kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı için masaya gelecek rakamlar belli oldu

Sabah Gazetesi’nden Mete Dirice‘nin haberine göre Ocak zammı için hazırlıklar sürüyor. Emekli kök maaş zammı yaklaşık 16 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. 2023 yılında 7500 TL olarak uygulanan SGK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı da yeniden belirlenecek. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI VE TABAN AYLIK DÜZENLEMESİ GELİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekliye zam düzenlemesi talimatını vermesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teknik, Hazine ve Maliye Bakanlığı da bütçe çalışmalarını hızlandırdı. 2024 Ocak ayında emekliler için 2 düzenleme yapılacak.

Emekli maaşı zammı ile bütün kök maaşlar artacak. Bunun yanında Hazine desteği ile en düşük emekli maaşı için sınır yeniden belirlenecek.

4 AYLIK ENFLASYON ORANI KESİNLEŞTİ

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Temmuz’da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos’ta yüzde 9,09, Eylül’de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 oldu. Tüm bunlarla beraber 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,41 olarak kayıtlara geçti.

Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 4 aylık SGK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

NİHAİ ZAM ORANI İÇİN 2 VERİ KALDI

Nihai zam oranları için 2 veri kaldı. İlerleyen dönemde Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları refah payı hariç kesinleşecek.

5 AYLIK RAKAMLAR 4 ARALIK PAZARTESİ AÇIKLANACAK

Yaklaşık 2 hafta içinde ekonomi gündemi yoğunlaşacak. Asgari ücret toplantıları Aralık ayında başlayacak. Bunun yanında emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok ödemeyi etkileyen 5 aylık enflasyon rakamı da bu tarihte kesinleşecek.

5 aylık enflasyon rakamları Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasında önemli bir belirteç, önemli bir referans değer olarak yer alacak. Bu rakamlarla emekli ve memur zamları büyük oranda belli olacak. Kesin rakamlar Ocak ayı başında 6 aylık enflasyon rakamları sonrası netleşecek.

TABAN AYLIK HESABI NASIL YAPILIYOR?

Her emeklinin maaşı kendi emeklilik koşullarına göre belirleniyor ve bir kök aylık hesaplanıyor. Bu rakama yüzde 4’lük ek ödeme ekleniyor. Eğer bu maaş yasal olarak belirlenen taban aylığın altında ise Hazine desteği ile emekli maaşı 7.500 TL’ye tamamlanıyor. Emekli taban aylığının ara zam ile artmasıyla beraber Hazine desteği de yükselmiş olacak.

MERKEZ BANKASI’NIN BEKLENTİSİ YÜZDE 65

Yılın son enflasyon raporu Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın sunumu ile açıklandı. Erkan, bankanın yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65 olarak duyurdu

OCAK AYINDA TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 15

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.

TCMB’nin enflasyon beklentisine göre 6 aylık rakamların yüzde 37,76, memur enflasyon rakamının yüzde 29,96 olacağı hesaplandı. Buna göre memur zammı hesabı da yüzde 49,46 oldu.

MEMUR ZAMMI, EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİ İÇİN REFERANS OLACAK

6 aylık enflasyon beklentilerine göre emekli zammının refah payı hariç yüzde 37,76 olması bekleniyor. Bu rakama refah payı eklenmesi masada bulunuyor. Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı hesabı ile memur zammının yüzde 49,46 olacağı hesaplandı.

Memur zammı burada emekli zammı ve en düşük emekli maaşı için referans değer olacak. Emekli maaşı zammına ilaveten yüzde 5-10 refah payı masada olacak. Yani refah payı dahil emekli maaşı zammı kabaca yüzde 40-50 arasında olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? İŞTE MASADAKİ RAKAMLAR

2023 yılında en düşük emekli maaşı 2 kere arttı. Burada 3500 TL’den 7500 TL’ye yükselen taban aylıktaki kümülatif artış yüzde 107 oldu. Bu rakam Ocak ayında yeniden artacak. 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76 olarak hesaplandı. Geçmiş dönemlere baktığımızda en düşük emekli maaşındaki artış her zaman enflasyonun üzerinde oldu. Tüm veriler beraber değerlendirildiğinde en düşük emekli maaşı için 10.500, 11.000 TL ve 11.500 TL rakamı masada olacak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI İÇİN DİĞER FORMÜL: SEYYANEN ZAM

Ocak ayında bütün emekli kök maaşları artacak. 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37,76’lık emekli kök maaş zammına ilaveten tüm emeklilere seyyanen artış da gündemde bulunuyor. Burada zam oranının uygulanmasından sonra tüm emeklilere 2000 TL seyyanen zam verilmesi masada bulunuyor. Konuyla alakalı Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe çalışmalarını gerçekleştiriyor. Emekliye zam düzenlemesi için son kararı Erdoğan verecek.

EMEKLİ ZAMMI TAKVİMİ NETLEŞTİ

3 Ocak Çarşamba günü emekli ve memur zammı TÜİK’in Aralık ayı enflasyonunu açıklamasıyla belli olacak.
Refah payı ve taban aylık düzenlemesi için bütçe çalışmasının tamamlanması sonrası emekli zammı için taslak çalışma ortaya konulacak
Kanun teklifi Meclis’e gelecek
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nundan geçecek
Genel Kurul’da oylanacak
Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx