TRT, Günler Öncesinden Duyurdu: En Düşük Memur ve Emekli Zammı İçin Rakam Verildi

Son olarak Temmuz ayında memurlara yapılan seyyanen artışla birlikte en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’ye yükseltilirken, emekliler için artış oranı yüzde 25 ile sınırlı kalmıştı.

Yüzde 25’lik zammı yalnızca kök maaşlara yansıtan hükümet, fiilen milyonlarca emeklinin ücretinde hiçbir değişiklik yaşanmamasına neden olurken, gelen tepkilerin ardından yeni yılda yapılacak artış oranı tartışmalara neden oldu.

Hükümetten enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında alım güçlerini koruyacak bir artış bekleyen çalışanlar, gözlerini yetkililerden gelen açıklamalara çevirirken, TRT Haber’de yayınlanan bir görüşmeye göre SGK Uzmanı İsa Karakaş, yeni yılda memur ve emekli zamlarına yapılacak artış için net rakam vererek konuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ 15 BİN TL MAAŞ ALACAK

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon farklarına dikkat çeken Karakaş, memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme farkının da eklenmesiyle birlikte artış oranının yüzde 50’yi aşacağını vurguladı.

2024 yılı itibarıyla en düşük memur emeklisi maaşının 14 bin 815 liraya varacağını belirten uzman isim, hükümetin bu sınırı doğrudan 15 bin liraya çekebileceğini hatırlattı.

TABAN MEMUR AYLIĞI 33 BİN LİRAYI AŞACAK

Aynı şekilde memurlar için de yüzde 50 seviyesinde bir artış yaşanacağını hatırlatan uzman isim, Temmuz ayında yapılan seyyanen zam ile birlikte 22 bin 17 liraya yükselen en düşük memur maaşının, ocak ayı itibarıyla 33 bin lirayı aşacağını söyledi.


EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

28 Şubat tarihinde kabul edilen EYT düzenlemesiyle birlikte sayıları 15 milyonu aşan emekliler, yapılacak artıştan en fazla etkilenecek sosyal grup arasında. AKP hükümeti döneminde asgari ücretin üzerinde olan en düşük emekli maaşı, yıllar ilerledikçe enflasyon karşısında dip yaparken, şu anda 6 milyonun üzerinde emekli 7 bin 500 lira aylıkla hayatını geçindirmeye çalışıyor.

Memur emeklisi ve memur maaşlarına eklenecek toplu sözleşme payının SSK ve Bağ-Kur emeklileri için geçerli olmayacağını belirten Karakaş, bu nedenle birçok emekli için maaş artışının yüzde 40 seviyeleri ile sınırlı kalabileceği uyarısında bulundu.

En düşük emekli maaşı için seyyanen bir artışa gidilmesinin muhtemel olduğunu aktaran uzman isim, net rakamların ocak ayının enflasyon verileri ile ortaya çıkacağını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx