Ülkemizin Tekno Kentleri (3)

60. yılını kutlayan TÜBİTAK, ülkemizin en köklü bilim merkezlerinde birisi hatta en önemlisi.

Hemen her alanda çok yol kat etti, etmeye de devam ediyor. 

Başında da uzun yıllardır Hasan (Mandal) Hoca var. 

Anadolu ve Sabancı üniversitelerinde parlak bir bilimsel geçmişi vardı, TÜBİTAK’la da taçlandırdı. 

Klasik bilim insanı, çok üretiyorlar ama paylaşma konusunda aynı performansı gösteremiyorlar. 

Sanki son aylarda biraz dışa açılma kararı aldı ki, ülkemizin dört bir yanındaki liseleri, üniversiteleri, teknoparkları, araştırma merkezlerini gezerek bilim rüzgârı estiriyor. 

Ülkemizi “bilim toplumu” yapma konusunda büyük çabası var. 

Bilim ve teknoloji yarışmalarına ve konferanslarına katılım müthiş. TÜBİTAK yayınlarının abone sayıları ve yine TÜBİTAK’ın oluşturduğu dijital bilim platformlar bırakın medyanın genelini sosyal medya fenomenlerini bile kıskandıracak düzeyde takipçiye sahip…. 

Milyonlar bilim sevdalısı 

Hasan Hoca, “DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde daha 10 yaşlarında yapay zekâ, nesnelerin interneti, robotik projeleri geliştiren evlatlarımızı gördükçe Türkiye geleceğinin anahtarı olan gençlerimize inancımız daha da güçleniyor” diyerek bilime gönül verenlere yönelik şu rakamları paylaştı: 

TÜBİTAK’ın gençlere yönelik sunduğu destek ve fırsatları kapsayan aşağıdaki programlarımız, ülkemizin geleceğini şekillendirecek genç beyinlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırmayı ve onları geleceğin teknoloji liderleri haline getirmeyi hedefliyor. Bugüne kadar; 

■ Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı’nda 1.117 proje desteklenerek yaklaşık 35.000 katılımcıya ulaşıldı. 

■ Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı’nda 219 proje desteklenerek 5.000’in üzerinde katılımcıya ulaşıldı. 

■ TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’nda 45 binin üzerinde proje/bilim fuarı desteklenerek toplam yaklaşık 27 milyon kişiye ulaşıldı. 

■ TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Destekleme Programı’nda 436 bilim şenliği desteklenerek şenliklerde 3.5 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşıldı. 

■ TÜBİTAK’ın öncülük ettiği Bilim Söyleşileri ile bilim insanlarını öğrencilerle buluşturarak bilim farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. 

■ 2023’te ülke genelinde 81 ilimizde 2 bin 434 söyleşi gerçekleştirdik. Binlerce öğrencimizi bilim insanlarımızla buluşturarak bilimle tanıştırmanın mutluluğunu yaşadık. 

■ Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında 2023’te 27.013 proje başvuru yaparken, Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması başvuru sayısı ise 14.883 oldu. Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları için de 2023 yılında 511 proje başvurdu. 

■ Gençler başta olmak üzere tüm toplumda bilim farkındalığının artırılması amacıyla şu ana kadar 16 ilimizde Büyük Ölçekli Bilim Merkezi kurulması çalışmaları yürüttük. 

■ Ziyarete açık olan bilim merkezlerimiz bugüne kadar yaklaşık 9.7 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. 

■ Popüler bilim yayınları aracılığıyla gençlerin bilime erişimini sağlayan TÜBİTAK, dergi abonelikleri, dijital içerikler ve popüler bilim kitaplarıyla her yaştan okura bilimi ulaştırıyor. 

■ Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergileri yaklaşık 3 milyon kişiye ulaştı. Bilim Genç ise 4 milyon 908 bin 162 kullanıcı sayısına ulaşarak 8 milyon 898 bin 673 sayfa görüntüleme sayısını elde etti. Bilim Genç, Tüm dijital platformlarda 25 milyon erişime yaklaştı. 

■ Popüler Bilim Kitapları alanında çeviri ve telif olmak üzere bugüne kadar toplam 1.131 kitap basıldı; bu kitaplardan 218’i hâlâ satışta. Bu yıl satılan popüler bilim kitapları sayımız 2 milyon 240 bini aştı. Bu ilgiye layık olmaya çalışarak 2024 yılında da yeniliklere açık bir vizyonla çalışmaya devam ediyoruz. 

■ 2023 TEKNOFEST’teki 41 yarışmanın 14’ü TÜBİTAK tarafından düzenlendi. 

Peki, bilim adına hangi projelere imza atıldı? Onları da bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız… 

Özetin özeti: Çocuklarımızın bilim sevdasına hepimiz destek olmalıyız… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx