Koç ödülü Ayşe Zarakol’a verdi, sebebini teyzesi yazdı

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’nın bu yılki sahibi, 2013 yılından bu yana Cambridge Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü ve Emmanuel College’da siyaset bilimi araştırmacısı olarak görev yapan Prof. Dr. Ayşe Zarakol oldu.

Prof. Dr. Ayşe Zarakol, tarihsel sosyoloji ve uluslararası ilişkiler alanlarının kesişiminde yer alan ve uluslararası sistemde Doğu-Batı ilişkileri, dünya düzen(ler)inin tarihi ve geleceği, modernite ve egemenlik konularındaki kavramsallaştırmaları, yükselen ve gerileyen güçler ve karşılaştırmalı bakış açısıyla Türkiye siyaseti konularına odaklandığı araştırmaları ile insani bilimlere yaptığı yenilikçi ve bütünsel olağanüstü katkıları nedeniyle madalyaya layık görüldü.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Sitti, Ayşe Zarakol’un kimsenin sormaya cesaret edemediği sorularla, insani bilimlerin odağında yer alan bazı konularda bambaşka cevaplar arayan, devrimci bir bakış açısıyla tarihe ve günümüze bakmayı sağlayan çalışmalarının gerçekten en büyük övgüyü hak ettiğini ifade etti.

ZARAKOL’UN TEYZESİ NEDEN O ÖDÜLÜ ALDIĞINI ANLATTI

Prof. Dr. Ayşe Zarakol’un teyzesi Nurcan Akad, yeğeninin neden o ödülü aldığını Instagram hesabından anlattı.

Akad, paylaşımında Zarakol’un çocukluğundan beri sorgulayıcı bir yanı olduğunu ifade ederek şunları yazdı;

“Ayşe’yi yürekten kutluyorum. Ama onu yıllardır yakından izleme fırsatı bulan teyzesi olarak, Ayşe’nin bu başarısı beni şaşırtmıyor. Çünkü Çocukluğundan itibaren hep çok meraklı, sorgulayan bir kişiliği vardı. İspanya’da 1981’deki darbe girişimi sırasında parlamentonun askerler tarafından basılışını büyük bir heyecanla izlerken henüz 4 yaşındaydı. Ne olduğunu anlamak için art arda sorular sorduğunu hatırlıyorum. Ama yine de dün kürsüde yaptığı konuşmayı dinlerken, çok yakınında olmamıza rağmen akademik çalışmalarını yönlendiren bu sorgulayıcı kişiliğinin derinleştiği alanlara tam olarak vakıf olamadığımı hissettim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir